USA: jak powstrzymać lewicową indoktrynację na uczelniach

2011-11-23 00:00:00
USA: jak powstrzymać lewicową indoktrynację na uczelniach


„Jednym z największych dylematów stojących dzisiaj przed amerykańskimi studentami jest odwieczne zagrożenie lewicową indoktrynacją w kampusach uniwersyteckich” – pisze amerykański dziennikarz Daniel Doherty. Redaktor portalu tawnhall.com, zauważa, że „w ciągu ostatnich lat wyższe uczelnie, które historycznie powinny być miejscem dociekania prawdy, w coraz większym stopniu stają się wylęgarnią radykalnego liberalizmu”. Studenci uczestniczący w zajęciach prowadzonych często przez stronniczych wykładowców, identyfikujących się z lewicową ideologią, nie są przygotowani odpowiednio do życia w realnym świecie.

Doherty powołuje się na opublikowaną niedawno pracę Lee Dorena pt. „Please Enroll Responsibility: Avoiding Indoctrination at College”. Prawnik, a obecnie także działacz polityczny analizuje w niej, w jaki sposób studenci mogą ukończyć studia, unikając lewicowej indoktrynacji.

Doren zdaje sobie sprawę, że konserwatywni studenci często zmuszani są do ukrywania swoich poglądów ze strachu przed karą ze strony profesorów. Znacznie łatwiej jest być liberałem. Autor książki wspomina swoje lata studiów, gdy sam identyfikował się z libertyńskimi wartościami. „Bycie liberałem było łatwe" – pisze Doren. – „Moi profesorowie nagradzali mnie za zgadzanie się z ich poglądami politycznymi. Ponieważ rzadko słuchałem kogoś, kto różnił się ze mną politycznie, założyłem, że wszyscy inteligentni ludzie także są liberałami” – konkluduje.

Niestety, jak potwierdziły badania przeprowadzone przez Uniwersytet George'a Waszyngtona, opublikowane w gazecie „The Washington Post”, 72 procent wykładowców amerykańskich wyższych uczelni to liberałowie. Konserwatyści natomiast stanowią zaledwie 15 procent. „W związku z tym wszechobecność liberalizmu w szkolnictwie wyższym – pisze Doren – nie jest wynikiem prawicowej histerii, ale faktem stwierdzonym empirycznie”.

Niemniej jednak, Doren radzi studentom, jak postępować, by nie dać się zbałamucić lewicowym ideom. Sugeruje, by przede wszystkim starać się zbudować pozytywną relację z wykładowcami, aktywnie uczestnicząc w zajęciach. Po nawiązaniu dobrego kontaktu – jego zdaniem – wykładowca będzie bardziej wyrozumiały dla innych poglądów. Znacznie gorzej byłoby, gdyby student jedynie sporadycznie pojawiał się na zajęciach i w dodatku od razu stawiał opór. Wówczas profesor z pewnością zapamięta go jako warchoła.

Doren zachęca do czytania materiałów zaleconych przez wykładowców, jak również poszukiwania dodatkowych źródeł informacji, by poznać dogłębnie argumenty obu stron, zarówno lewicowe, jak i konserwatywne. Przyda się to podczas dyskusji urządzanych na zajęciach.

Przygotowywanie zadanych prac pisemnych, które z założenia mają mieć charakter lewicowy, umożliwia studentom poznanie niuansów perspektywy lewicowej i lepsze zrozumienie tej ideologii, która obecnie czyni spustoszenie w społeczeństwie amerykańskim, zagrażając egzystencji i dobrobytowi obywateli USA.

Źródło: tawnhall.com, AS

W czwartek 29 maja w „Starym Młynie” przy ul. Szerokiej 19 w Szczecinie odbędzie spotkanie Klubu „Polonia Christiana” z prof. Grzegorzem Kucharczykiem. W roku tysiąclecia pierwszej koronacji królów Polski nasz szczeciński klub zaplanował wykład „Świętość i suwerenność. Jak i dlaczego powstało tysiąc lat temu Królestwo Polskie?”.
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.