USA: kłopoty parafialnych szkół katolickich

2010-11-16 00:00:00

Archidiecezja nowojorska zapowiedziała, że do końca roku szkolnego być może będzie musiała zamknąć 32 szkoły katolickie. Oprócz jednego liceum wszystkie inne to podstawówki z obszaru rozciągającego się od Manhattanu i Bronxu, przez Staten Island do Gór Catskill. Ma to związek z kłopotami finansowymi tych placówek oraz brakiem możliwości dalszego ich finansowania przez Kościół.

Obok problemów budżetowych wymienia się też przyczyny demograficzne, w wyniku, których do szkół zapisuje się coraz mniej dzieci, a wielu białych katolików opuszcza okolice miast – tereny, gdzie zlokalizowana jest większość zagrożonych zamknięciem szkół.

Od czerwca 2011 roku parafialne szkoły katolickie, znajdujące się na ogłoszonej 9 listopada przez kurię liście tych, którym grozi zamknięcie, muszą uniezależnić się finansowo. Jednak dla większości to nierealna perspektywa.

Ks. prałat Howard Calkins, rektor szkoły pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mount Vernon oblicza na łamach dziennika „New York Times”, że aby utrzymać szkołę, przez najbliższe 10 lat co najmniej 200 osób musiałoby płacić co roku czesne w wysokości tysiąca dolarów. Z jego kalkulacji wynika, że obecnie stać na to tylko kilka rodzin.

Zanim archidiecezja podejmie ostateczną decyzję w styczniu 2011 roku, zagrożone szkoły mogą przedstawić plany swej restrukturyzacji oraz pomysły na pozyskiwanie funduszy. Średnio każda z nich musiałaby samodzielnie zapewnić roczny budżet w wysokości 750 tysięcy dolarów.

W Nowym Jorku, podobnie jak w innych rejonach USA liczba zapisujących się do katolickich szkół spadła o połowę od czasu, kiedy frekwencja w katolickich szkołach była największa – lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Archidiecezja cały czas dotuje szkoły parafialne. Udało jej się za pomocą specjalnego programu zachęcić prywatnych sponsorów do wsparcia finansowego dla kilkudziesięciu placówek, ale dla wielu innych trudno znaleźć ratunek.

Do tej pory archidiecezja, która wydaje 15 mln dolarów rocznie na utrzymanie 216 szkól podstawowych, zamknęła w ciągu ostatnich 20 lat kilkadziesiąt z nich. Zapowiadana obecnie likwidacja będzie największą w historii tej struktury Kościoła w USA

Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.