USA: komisja senacka rozważa ratyfikację konwencji CEDAW

2010-11-19 00:00:00
USA: komisja senacka rozważa ratyfikację konwencji CEDAW

Senacka Komisja Praw Człowieka ma zdecydować niebawem, czy USA powinny ratyfikować oenzetowską konwencję o eliminacji wszelkich form dyskryminacji kobiet (CEDAW), podpisaną przez prezydenta Jamesa Cartera jeszcze w 1980 r. Nigdy wcześniej konwencja ta nie uzyskała odpowiedniego poparcia w Senacie, który zgodnie z amerykańskim systemem władzy decyduje o ratyfikowaniu lub odrzuceniu międzynarodowych umów.

Senator republikański Chris Smith wysłał specjalny list do członków komisji przestrzegając ich, że pozytywne zaopiniowanie wniosku o konieczności ratyfikowania konwencji oznaczać będzie, iż rząd amerykański zostanie zobligowany do przekazywania środków z budżetu federalnego na finansowanie aborcji zagranicą, a także będzie zmuszony do wywierania nacisku na inne państwa, by zniosły tzw. klauzulę sumienia, która pozwala pracownikom medycznym na odmowę wykonania pewnych procedur medycznych sprzecznych z ich przekonaniami. Wcześniej, przed ratyfikacją konwencji oenzetowskiej przestrzegała Sarah Palin, była kandydatka republikańska na prezydenta USA.

Szczególnie niebezpieczny jest art. 12 konwencji, który stanowi, że: „Państwa-Strony podejmą wszelkie właściwe środki w celu likwidacji dyskryminacji kobiet w dziedzinie opieki zdrowotnej w celu zapewnienia, na zasadzie równości mężczyzn i kobiet, dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, w tym związanych z planowaniem rodziny”.

W praktyce, zapis ten jest wykorzystywany przez przedstawicieli komitetu CEDAW, czuwającego nad realizacją konwencji do naciskania na państwa, by ułatwiły kobietom dostęp do wszelkich usług związanych z tzw. prawem reprodukcyjnym, w tym do aborcji z wyboru oraz do uniemożliwienia pracownikom medycznym odmowy przeprowadzania tych procedur.

Senator Smith powołał się na szereg oświadczeń wystosowanych przez Komitet CEDAW, w tym na oświadczenie przesłane chorwackiemu rządowi w 1998 r., w którym napisano, że „Komitet uważa za naruszenie praw reprodukcyjnych kobiet odmowę wykonania aborcji przez chorwackich lekarzy, powołujących się na sprzeciw sumienia”.

Zgodnie z prawem amerykańskim układ międzynarodowy, który został podpisany przez prezydenta i ratyfikowany przez Senat staje się obowiązującym prawem w kraju. W związku z tym umowa ta będzie mogła być wykorzystywana przez sądy amerykańskie do znoszenia wszelkich praw chroniących życie dzieci poczętych.

Prezydent Obama już wcześniej zapewniał, że jego administracja zainteresowana jest w sposób szczególny ratyfikacją tego układu. Gdyby tak się stało, wówczas aborcja narzucona zostałaby całemu krajowi jako zobowiązanie wynikające z prawa międzynarodowego.

Dotychczas konwencję w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet, przyjętą w 1979 r. przez oenzetowskie Zgromadzenie Ogólne podpisała i ratyfikowała – niekiedy z pewnymi zastrzeżeniami – większość państw członkowskich (w tym Polska), z wyjątkiem państw islamskich, Watykanu i USA.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.