USA: Kościół w stanach południowo-zachodnich wzmacniają imigranci

2009-03-09 00:00:00

Najwięcej amerykańskich katolików mieszka nie, jak dotąd powszechnie sądzono, w północno-wschodniej, ale w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych – wynika z najnowszego badania naukowego na temat przynależności religijnej obywateli USA, American Religious Identification Survey (ARIS).

W ankiecie coraz więcej jej uczestników podkreśla brak przynależności do jakiejkolwiek religii. W ten sposób określiło się 15 proc. badanych. 7 lat wcześniej odsetek ten wynosił 14,2 proc., a w 1990 - 8,2 proc.

Region Nowej Anglii na północy USA okazał się być najmniej religijnym. W należącym do tego obszaru stanie Vermont 34 proc. respondentów, przyznało się, że nie utożsamia się z żadną religią. Jednak i w innych amerykańskich stanach przybywa ateistów.

Na północnym-wschodzie USA 36 proc. dorosłej populacji stanowią katolicy. 18 lat temu było ich tam 43 proc. W tym samym czasie liczba katolików w stanach Kalifornia i Teksas wzrosła o jedną trzecią, a na Florydzie o jedną czwartą. Ma to związek, zdaniem autorów sondażu, w dużej mierze z napływem imigrantów z Ameryki Łacińskiej.

Katolicy wciąż pozostają największą grupą wyznaniową. 57 mln obywateli kraju przyznaje się do Kościoła katolickiego. Od 1990 r. przybyło 11 mln katolików, ale ich odsetek w porównaniu do całej populacji spadł o około jeden punkt procentowy i wynosi obecnie 25 proc.

Chrześcijanie stanowią 76 proc. wszystkich dorosłych mieszkańców USA. W 1990 r. odsetek ten wyniósł 86 proc. Ubywa wiernych z głównych denominacji protestanckich: metodystów, luteran i anglikanów z Kościoła episkopalnego. Przez ostatnie 7 lat ich odsetek zmniejszył się z 17 do 12,9 proc.

Badaniem przeprowadzonym przez uczonych z Trinity College w Hartford, w stanie Connecticut, objęto ponad 54 tys. dorosłych obywateli USA. Ankietę przeprowadzano od lutego do listopada ubiegłego roku w języku angielskim i hiszpańskim. Margines błędu wyniósł plus minus 0,5 punku procentowego. Ankietę ARIS po raz pierwszy przeprowadzono w 1990 r.

Według "Yearbook of American and Canadian Churches", opracowanego przez Narodową Radę Kościołów Chrześcijańskich USA (NCC), Kościół rzymskokatolicki liczy 67 mln wiernych.

Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.