USA: nowe rozporządzenie zezwalające na sprzeciw sumienia wobec aborcji

2008-12-19 00:00:00
USA: nowe rozporządzenie zezwalające na sprzeciw sumienia wobec aborcji

Amerykański departament zdrowia (US Department of Health and Human Services) wydał zarządzenie, zgodnie z którym personel medyczny publicznej służby zdrowia może odmówić przeprowadzenia lub uczestniczenia w zabiegach, które są sprzeczne z sumieniem. Rozporządzenie wejdzie w życie 20 stycznia, dokładnie w dniu zaprzysiężenia Baracka Obamy na prezydenta USA – donosi portal LifeSiteNews.com.

W ciągu ostatnich 30 lat kongres wydał kilka dokumentów, mających chronić personel medyczny przed zmuszaniem go do podejmowania działań sprzecznych z sumieniem. Nowe rozporządzenie reguluje kwestie wolności wykonywania praktyki medycznej zgodnie z własnymi przekonaniami.

– Lekarze oraz inni pracownicy służby zdrowia nie powinni być zmuszani do dokonywania wyboru pomiędzy reputacją zawodową a pogwałceniem sumienia – stwierdził ostatnio minister Mike Leavitt. – To rozporządzenie chroni prawo personelu medycznego do opiekowania się swoimi pacjentami w zgodzie z własnym sumieniem – dodał minister.

Ostatnie rozporządzenie zakazuje dyskryminacji instytucji publicznej służby zdrowia, jak również indywidualnych pracowników świadczących usługi publiczne w niektórych placówkach prywatnych opłacanych z funduszy publicznych.

Rozporządzenie wymaga od takich placówek potwierdzenia, że zezwalają one na wolność sumienia swojego personelu medycznego. Ponadto przewiduje ono powołanie przez departament zdrowia Biura Skarg Obywatelskich, do którego będą mogły wpływać skargi z powodu dyskryminacji i nieprzestrzegania nowych postanowień.

Przedstawiciele ministerstwa mogą zerwać współpracę z jakąkolwiek instytucją, która ma z nimi kontrakt, jeśli okaże się, że łamie ona postanowienia nowego rozporządzenia.

W preambule do rozporządzenia znalazło się wskazanie, aby personel medyczny zawsze szczerze i otwarcie rozmawiał z pacjentami na temat tego, jakie procedury medyczne mogą być zastosowane, a jakie nie. Jeśli dana procedura jest przewidziana w pakiecie zdrowotnym i jest ona legalna, wówczas pacjent, któremu z powodu sumienia odmówi udzielenia pomocy dana placówka lub lekarz, może zabiegać o taką usługę w placówce, która ją świadczy. Ta regulacja nie wpływa na zdolność instytucji medycznych do przeprowadzania aborcji.

Doradca ministra zdrowia admirał Joxel Garcia zauważył, że wiele instytucji oraz lekarzy może znaleźć się pod presją, by zmienić swoje praktyki. Jednak jak sam podkreślił, lekarze powinni być świadomi, że kongres już wydał szereg aktów pranych, które tego zabraniają, ale wielu nie jest świadomych ich istnienia.

Regulacje chroniące wolność sumienia personelu medycznego pojawiły się w latach 70., kiedy kongres wydał tzw. poprawki kościelne. Chroniły one instytucje medyczne oraz personel medyczny przed dyskryminacją polegającą na odmowie przydzielenia funduszy federalnych na prowadzenie działalności, jeśli dana instytucja czy lekarz w niej pracujący odmawiali świadczenia pewnych usług ze względu na przekonania religijne.

W 1996 r. kongres zabronił rządom federalnemu, stanowym oraz władzom lokalnym dyskryminacji indywidualnych i instytucjonalnych świadczeniodawców służby zdrowia, którzy odmówili m.in. uczestnictwa w tzw. szkoleniu aborcyjnym. W 2005 r. kongres wydał prawo, zakazujące przydzielania środków federalnych władzom stanowym, które dyskryminują dane instytucje z powodu odmowy przeprowadzania przez nie aborcji itp.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.