USA: Wspólnota Episkopalna mianuje lesbijkę ”biskupką”

2010-03-19 00:00:00

Pastorka Mary D. Glasspool zostanie wkrótce „biskupką” pomocniczą diecezji Los Angeles Wspólnoty Episkopalnej Stanów Zjednoczonych. Jest ona lesbijką i od 1986 r. żyje w związku z inną kobietą – Becki Sander. W 2003 roku „biskupem” New Hampshire mianowany został czynny homoseksualista Gene Robinson.

4 grudnia 2009 r. wyboru 56-letniej obecnie Glasspool, z diecezji w stanie Maryland, dokonała diecezja Los Angeles. Wybrano wówczas także drugą „biskupkę” pomocniczą w osobie Diane M. Jardine Bruce. Obecnie decyzje te zatwierdziła większość „biskupów” i delegatów 110 diecezji episkopalnych. Ordynację nowych „biskupek” zapowiedziano na 15 maja w Los Angeles.

Zarówno najnowsza decyzja, jak i wcześniejsza sprawa Gene Robinsona wywołały poważne sprzeciwy i głębokie podziały w łonie Wspólnoty Anglikańskiej, której częścią jest episkopalizm. Kryzys istniał tam już zresztą znacznie wcześniej, co najmniej od końca lat osiemdziesiątych XX wieku, gdy niektóre lokalne wspólnoty anglikańskie zaczęły powierzać kobietom stanowiska pastorów, a z czasem także mianować je „biskupkami” (pierwszą „biskupką” episkopalną została w lutym 1989 r. Barbara Harris).

Poszczególne prowincje anglikańskie na całym świecie wzywały w przeszłości Wspólnotę Episkopalną do powstrzymanie się od kolejnych wyświęceń homoseksualistów na „biskupów”. Początkowo zwierzchnicy wspólnoty przychylili się do tego i wprowadzili moratorium w tej sprawie, ale w ub. r. na konwencji episkopalnej większość delegatów opowiedziała się za zniesieniem tych ograniczeń.

Tymczasem arcybiskup Canterbury i honorowy prymas światowej Wspólnoty Anglikańskiej Rowan Williams oświadczył, że decyzja Kościoła Episkopalnego „stawia bardzo poważne pytania dotyczące nie tylko tego Kościoła i jego miejsca we Wspólnocie, ale także przyszłości całej Wspólnoty”. Dodał, że może to zaszkodzić jedności wspólnoty.

Wspólnota Episkopalna w Stanach Zjednoczonych (ECUSA) jest amerykańską odmianą anglikanizmu. Oprócz USA ma swoje diecezje także za granicą i liczy łącznie ok. 2,5 miliona wiernych. Na jego czele z tytułem „prymasa” stoi od 4 listopada 2006 również kobieta – Katharine Jefferts Schori.

Źródło: KAI
W czwartek 29 maja w „Starym Młynie” przy ul. Szerokiej 19 w Szczecinie odbędzie spotkanie Klubu „Polonia Christiana” z prof. Grzegorzem Kucharczykiem. W roku tysiąclecia pierwszej koronacji królów Polski nasz szczeciński klub zaplanował wykład „Świętość i suwerenność. Jak i dlaczego powstało tysiąc lat temu Królestwo Polskie?”.
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.