USA: zakaz projektów badawczych z udziałem embrionalnych komórek macierzystych utrzymany
2010-09-09 00:00:00

Sędzia federalny odrzucił wniosek Departamentu Sprawiedliwości o to, aby zawiesił swoją decyzję w sprawie wstrzymania badań nad komórkami macierzystymi finansowanymi z budżetu państwa. Tym samym sędzia Royce Lamberth z dystryktu Kolumbia uniemożliwił ministerstwu zdrowia złożenie apelacji.
23 sierpnia Lamberth orzekł, że badania na embrionalnych komórkach macierzystych, finansowane z budżetu federalnego, naruszają jednoznacznie poprawkę Dickey-Wickera, która zabrania finansowania z pieniędzy podatników badań, do których wykorzystuje się embriony ludzkie.
Departament Sprawiedliwości złożył w ostatni wtorek wniosek w trybie natychmiastowym, domagając się zawieszenia decyzji sędziego Lambertha. Wnioskodawcy twierdzili, że w przeciwnym wypadku, departament zdrowia poniesie nieodwracalne szkody, gdyż będzie zmuszony do wstrzymania wypłaty funduszy na realizację, rozpoczętych już w 2002 r. wszelkich projektów badawczych nad komórkami macierzystymi.
We wniosku dr Francis Collins z departamentu zdrowia napisał, że od 2002 r. departament wydał na tego typu badania ponad 546 mln dol., a dalsze 54 mln dol. miały w najbliższym czasie trafić do naukowców. Jednak z powodu decyzji sędziego Lambertha, fundusze muszą być wstrzymane i cały wysiłek podjęty przez ministerstwo od 2002 r. zostanie zmarnowany.
Mimo tej argumentacji sędzia Lamberth stwierdził, że: „Z punktu widzenia sądu, cofnięcie zakazu byłoby lekceważeniem woli kongresu.” Sędzia dodał, że kongres może zmieniać prawo, ale nie wolno tego czynić sądowi.
Kongres próbował uchwalić ustawę, pozwalającą na prowadzenia badań z udziałem zarodkowych komórek macierzystych w 2007 r., jednak została ona natychmiast zawetowana przez prezydenta George’a Busha.
W marcu 2009 r. prezydent Barack Obama wydał rozporządzenie, unieważniające dekret Busha. Pozwalało ono na prowadzenie badań, których celem było pozyskanie nowej linii komórek macierzystych. Badania te miały być finansowane z budżetu federalnego.
Rozporządzenie Obamy zostało jednak zaskarżone przez dwóch naukowców z Bostonu, którzy byli zaangażowani w prowadzenie badań nad pozyskaniem komórek macierzystych od dorosłych osób. Uczeni skarżyli się, że ministerstwo zdrowia faworyzowało osoby zaangażowane w badania nad embrionalnymi komórkami macierzystymi, przyznając im większe granty.
W obronie naukowców wystąpiła organizacja prawnicza Alliance Defense Fund oraz kancelaria Gibson, Dunn & Crutcher.
W wyniku procesu sędzia orzekł, że rząd nie może finansować badań, polegających na pozyskiwaniu komórek macierzystych z embrionów ludzkich, gdyż jest to sprzeczne z poprawką Dickey-Wickera, zabraniającą wszelkich badań, w wyniku których zniszczeniu ulegają zarodki ludzkie. Sędzia dodał, że nie da się pozyskać komórek macierzystych od embrionów ludzkich, nie powodując ich śmierci. W związku z tym wydał natychmiastowy zakaz realizowania przez departament zdrowia jakichkolwiek projektów badawczych z udziałem komórek macierzystych pochodzących od płodów ludzkich.
W następstwie tej decyzji departament musiał wstrzymać realizację rozpoczętych już projektów badawczych i odrzucić wszystkie wnioski o ich finansowanie.
Źródło: LifeSIteNews.com, AS.
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.