Ustawa o lecznictwie sparaliżuje funkcjonowanie hospicjów

2012-02-21 00:00:00
Ustawa o lecznictwie sparaliżuje funkcjonowanie hospicjów

Na kolejne „rewelacje” związane z  wprowadzanym w życie przez rząd PO prawem nie trzeba było długo czekać. Tym razem chodzi o ustawę o lecznictwie. Ponad trzysta hospicjów prowadzonych przez Caritas, będzie zobowiązane wymogami ustawy, do przekształcenia się w podmioty gospodarcze. Wówczas utracą prawo do funduszy z odpisu jednego  procentu  podatku oraz innych darowizn.  

Ksiądz Marcin Brzeziński, wicedyrektor Caritas Polska w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” podkreśla, że ustawa opracowana pod kierunkiem poprzedniej minister zdrowia Ewy Kopacz sparaliżuje od 1 lipca działalność hospicjów i innych placówek pozarządowych, świadczących usługi lecznicze. Do tego dnia bieżącego roku mają one czas na przekształcenie się w podmioty gospodarcze. Władze Caritas Polska wystosowały pismo oraz spotkały się z rzecznikiem praw obywatelskich prof. Ireną Lipowicz, żeby jej uzmysłowić zagrożenia i prosić o interwencję. Rozwiązaniem tej dramatycznej sytuacji może być zmiana zapisów ustawy jeszcze przed 1 lipca 2012 r., albo wypracowanie takiej jej interpretacji prawnej, która nie spowoduje w niedalekiej przyszłości zakłóceń i paraliżu placówek leczniczych prowadzonych przez instytucje kościelne oraz zakony i fundacje.

Głos zabrała również Jolanta Stokłosa, prezes Forum Hospicjów Polskich.  Według niej opieka hospicyjna, która od 30 lat pozwala ofiarowywać wszechstronną pomoc osobom będącym w ostatnim okresie życia, z zasad określonych w idei hospicyjnej jest opieką bezpłatną i obejmowani są nią wszyscy, którzy wymagają tej opieki: ci, którzy mają ubezpieczenie zdrowotne, i ci bez ubezpieczeń zdrowotnych, bezdomni i samotni. Zdaniem prezes, nie do pogodzenia z takim funkcjonowaniem placówek jest określenie w ustawie z piętnastego kwietnia ubiegłego roku, działalności hospicjów jako podmiotów leczniczych prowadzących działalność  gospodarczą.

Spowodowałoby to, że nie będą mogły one wydatkować na nią środków otrzymanych z odpisów z jednego procentu podatku ani innych otrzymywanych darowizn. W innym przypadku chorzy zostaną w większości pozbawieni niesionej przez hospicja profesjonalnej opieki paliatywnej i hospicyjnej.


Źródło: „Nasz Dziennik”
luk 
 
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.