W Bytomiu w obronie krzyża

2012-01-09 00:00:00
W Bytomiu w obronie krzyża


Nie jak zaplanowano w pomieszczeniach miejskiej galerii sztuki współczesnej, lecz w sali parafialnej kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bytomiu, odbyło się w dniu 12 stycznia 2012 roku kolejne spotkanie Klubu Polonia Christiana w Bytomiu. Wykład pt.: „W obronie Krzyża”, wygłosił Sławomir Skiba - redaktor naczelny dwumiesięcznika „Polonia Christiana”.



Spotkanie rozpoczął Artur Paczyna prezes Śląskiego Środowiska Wiernych Tradycji Łacińskiej z siedzibą w Bytomiu, który po powitaniu prelegenta oraz przybyłych na spotkanie, przybliżył zebranym szczegóły, dotyczące zakończonych niepowodzeniem starań o wynajęcie pomieszczeń w galerii Kronika w Bytomiu. Prezes Stowarzyszenia wskazał na nierówne traktowanie przez kierownictwo galerii różnych organizacji społecznych, spowodowane względami ideologicznymi oraz jego lewackimi sympatiami politycznymi.



Podkreślił także, że walka o możliwość swobodnego korzystania przez katolickie i konserwatywne środowiska z pomieszczeń miejskich instytucji będzie kontynuowana.

Przybyły z Krakowa prelegent, w interesującym wykładzie, przybliżył zgromadzonym nauczanie Kościoła na temat Państwa Bożego i odwiecznego antagonizmu między nim a augustiańskim civitas terrena, roli Najświętszej Maryi Panny w Czasach Ostatecznych na podstawie maryjnych orędzi oraz myśl założyciela Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności - Plinio Correa de Oliveira na temat przyczyn Rewolucji, której kolejną fazę doświadczamy, jak również środków zaradczych, które możemy wykorzystywać w codziennej walce o Wieczność.

Poruszone w wykładzie, ważne także dla Polski i polskich katolików, zagadnienia stały się inspiracją do ożywionej dyskusji uczestników spotkania z wykładowcą.

Podsumowaniem spotkania były słowa obecnego na nim x. Jarosława Steczkowskiego, który powiedział: Jesteśmy katolikami, więc byliśmy, jesteśmy i będziemy prześladowani.

Spotkanie zakończono modlitwą i błogosławieństwem udzielonym przez Księdza Jarosława.

Organizowane wspólnie przez Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Księdza Piotra Skargi i Śląskie Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej z siedzibą w Bytomiu spotkania 
w ramach Klubu Polonia Christiana będą kontynuowane.



Ap

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.