W Łodzi Msza ”trydencka” odprawiana jest co tydzień

2008-10-10 00:00:00

Msza święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego od początku października odprawiana jest w Łodzi w każdą niedzielę. Celebransem jest ks. dr Marek Kaczmarek, kierownik Studium Duchowości Chrześcijańskiej.

Liturgia w starym rycie rzymskim gromadzi w kościele św. Józefa ponad sto osób. - Jestem bardzo zadowolony, bo na Mszę przychodzi sporo młodych osób. Garną się też do ministrantury - w ostatnią niedzielę służyło ośmiu ministrantów - mówi KAI ks. Kaczmarek. W sumie ministrantów jest 16, w wieku 17-30 lat.

Za tą liturgią stoi 1600 lat tradycji liturgicznej Kościoła Rzymsko-katolickiego. To ogromny rozdział życia duchowego Kościoła, które centrum zawsze stanowi liturgia - ocenia ks. Kaczmarek. - Ja sam ponownie odkrywam, poprzez tę liturgię, głębię misterium tajemnicy Eucharystii. Ta liturgia pozwala mi z większą pobożnością celebrować Mszę świętą w zwyczajnym rycie rzymskim, którą odprawiam na co dzień - dodaje kapłan. I powołuje się na papieża Benedykta XVI, który uważa, że stary ryt rzymski ma charakter kontemplatywny. - Takie jest też doświadczenie wiernych, którzy na tę Mszę przychodzą i mówią, że nawet jeśli wszystkiego nie rozumieją - choć są najczęściej przygotowani do liturgii - to głęboko ją przeżywają - mówi ks. Kaczmarek.

Do odprawiania Mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego przygotowuje się też dwóch kolejnych księży. - Jest to ważne, bo dzięki ich zaangażowaniu, nie będę jedynym odpowiedzialnym za wspólnotę, która co tydzień gromadzi się na Mszy. Mam nadzieję, że do Bożego Narodzenia obaj będą mogli stanąć przy ołtarzu - ocenia ks. Kaczmarek.

Msza święta w starym rycie rzymskim, popularnie nazywaną Mszą trydencką, odprawiana jest od października w Łodzi w każdą niedzielę, o godz. 15.00 w kościele św. Józefa przy ul. Ogrodowej. Do tej pory liturgię w tym rycie sprawował kapłan z Warszawy raz w miesiącu. Już 3 listopada odprawiona będzie uroczysta Msza święta za zmarłych, ze śpiewem hymnu "Dies irae".

Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.