W obronie Św. Jana Pawła II. 2 kwietnia „Biały Marsz” w Krakowie przejdzie trasą jak w maju 1981 roku

2023-03-29 00:00:00
W obronie Św. Jana Pawła II. 2 kwietnia „Biały Marsz” w Krakowie przejdzie trasą jak w maju 1981 roku

Ataki na Św. Jana Pawła II to kolejna odsłona walki z chrześcijańską wizją świata i kolejny etap odwracania systemu wartości, budujących porządek moralny. Posługiwanie się materiałami wytworzonymi przez komunistyczne służby bezpieczeństwa oraz szkalowanie pamięci Wielkiego Polaka to także konsekwencja burzenia tego, z czego jesteśmy dumni jako Polacy i katolicy. Wyrazem sprzeciwu wobec tej agresji jest organizowany w Krakowie „Biały Marsz”, który przejdzie tymi samymi ulicami, jakimi szedł „Biały Marsz” zorganizowany w Krakowie w maju 1981 r., po zamachu na Papieża – Polaka w Rzymie.

 

Dobro wrogiem zła

 

- 13 maja 1981 r. na Placu św. Piotra w Rzymie podczas audiencji generalnej Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę. Papież został zraniony podczas udzielania błogosławieństwa pielgrzymom zgromadzonym przed Bazyliką św. Piotra. Wydarzenia na Placu św. Piotra wstrząsnęły całym światem. Tłumy wiernych gromadziły się w kościołach, aby modlić się o zdrowie papieża. W Polsce organizowano tzw. białe marsze w proteście przeciwko przemocy – tak na stronie Instytutu Pamięci Narodowej wspominana jest akcja sprzeciwu wobec próby fizycznego unicestwienia Ojca Świętego Jana Pawła II prawie 42 lata temu.


Dzisiaj w bezpardonowy sposób wrogowie Kościoła, często potomkowie dawnych funkcjonariuszy aparatu komunistycznego, prowadzą walkę z dobrym imieniem Św. Jana Pawła II, słusznie określanego jako duchowego przywódcy niosącego światło w czasach komunistycznego zniewolenia. Zniszczenie jego dorobku duchowego jest dla nich warunkiem niezbędnym do otwarcia drogi dla budowania Polski laickiej, wyzbytej z wartości i wiary.

 

„Biały Marsz” zwiastuje nasze zwycięstwo

 

Dlatego tak ważny jest każdy rodzaj sprzeciwu wobec nachalnych ataków, manipulacji i zmasowanej propagandy antychrześcijańskiej, która jest częścią planu budowania nihilistycznego społeczeństwa. Taką formą protestu będzie też „Biały Marsz”, jaki organizowany jest w Krakowie w niedzielę 2 kwietnia. Będzie to Marsz zwiastujący zwycięstwo dobra nad złem, wolności nad totalitaryzmem, cywilizacji życia nad cywilizacją śmierci.

 

Jak czytamy na stronie internetowej organizatorów Marszu: „Nie godząc się na szkalowanie ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II pragniemy zło dobrem zwyciężać. Przejdziemy ulicami Krakowa jak 17 maja 1981 r. po zamachu na placu św. Piotra. Dziś, gdy po raz drugi dokonuje się zamach na św. Jana Pawła II, na jego dobre imię i świętość, jak w czasach komunizmu opluwa się nasze najświętsze wartości, chcemy wyrazić swój kategoryczny sprzeciw. Biały strój lub element stroju, niech będzie naszym znakiem sprzeciwu wobec zła i kłamstwa.”

 

Krakowski „Biały Marsz” zacznie się od spotkania o godz. 13.30 na Błoniach Krakowskich (przy kamieniu Jana Pawła II, ul. 3 Maja na wysokości stadionu Wisły). Stamtąd rozpocznie się przemarsz ulicami Krakowa na Rynek Główny (tą samą trasą, którą szedł Biały Marsz zorganizowany w Krakowie w maju 1981 r.). Trasa Marszu to: ul. 3 Maja, Al. Mickiewicz, Karmelicka, Szewska, Rynek Główny. Podczas przemarszu z głośników będą puszczane fragmenty homilii Jana Pawła II, przede wszystkim te kierowane do Polaków, będzie także odmawiany różaniec. Na godz. 15.00  zaplanowana jest uroczysta Msza święta w Bazylice Mariackiej.

 

Na stronie bialymarszpapieski.pl można odnaleźć więcej informacji na temat zaplanowanego na niedzielę 2 kwietnia marszu. Tam też zamieszczono skład Komitetu Honorowego „Białego Marszu”, do którego weszli m.in. dr Wanda Półtawska, prof. Andrzej Nowak, Dariusz Walusiak, kurator Barbara Nowak, red. Witold Gadowski, jak również Arkadiusz Stelmach i Sławomir Skiba, reprezentujący Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi i Stowarzyszenie „Polonia Christiana”.

 

PiotrSkarga.pl

O losie kobiet, a w szczególności kobiet chrześcijańskich, w kręgu państw muzułmańskich opowie 5 października Konrad Ciempka. Spotkanie z dyrektorem krakowskiego biura Pomocy Kościołowi w Potrzebie, pod tytułem „Usłysz jej płacz”, w ramach Klubu „Polonia Christiana”, odbędzie się o godzinie 18.00 w „Miodosytni” przy ul. św. Wawrzyńca 6 na krakowskim Kazimierzu.
W środę 27 września przypada 411 rocznica odejścia z świata doczesnego ks. Piotra Skargi, wielkiego patrioty i kaznodziei narodu. W imieniu Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi w kościele pw. św. św. Piotra i Pawła oraz pod pomnikiem ks. Piotra Skargi w Krakowie wieńce od członków i sympatyków stowarzyszenia złożyli przedstawiciele zarządu.
Środowiska patriotyczne północnej Polski uczciły 81. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych. III Patriotyczny Turniej Piłkarski Pamięci Żołnierzy NSZ, uroczysta Msza Święta, Marsz Pamięci Żołnierzy NSZ ulicami elbląskiej starówki oraz konferencja popularno-naukowa i koncert patriotyczny były doskonalą okazją do wspominania polskich patriotów, których powinniśmy dzisiaj naśladować, szczególnie wobec prób anihilacji naszej tożsamości narodowej i wartości od wieków budujących polskość.
Wiceprezes SKCh im. Ks. Piotra Skargi i prezes Stowarzyszenia „Polonia Christiana” wziął udział w konferencji prasowej podsumowującej dotychczasowe prace komitetu „Kraków dla kierowców”, który zbiera podpisy pod obywatelską inicjatywą likwidacji tzw. strefy czystego transportu w Krakowie.
Jak często praktykujący katolik zastanawia się nad losem dusz, które trafiły do czyśćca? Co możemy zrobić, by dusze bliskich trafiły do nieba? W jaki sposób o czyśćcu mówili święci i mistycy? Na te i inne pytania będzie można otrzymać odpowiedź podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie, 28 września w czwartek, o godzinie 18.00 w „Miodosytni” przy ul. św. Wawrzyńca 6. Spotkanie z udziałem Grzegorza Felsa, autora niedawno wydanej książki pod tytułem „Ratujcie nas! Znaki z zaświatów. Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”, będzie wyjątkową okazją do refleksji nad związkiem życia doczesnego i życia wiecznego.