W obronie Św. Jana Pawła II. 2 kwietnia „Biały Marsz” w Krakowie przejdzie trasą jak w maju 1981 roku

2023-03-29 00:00:00
W obronie Św. Jana Pawła II. 2 kwietnia „Biały Marsz” w Krakowie przejdzie trasą jak w maju 1981 roku

Ataki na Św. Jana Pawła II to kolejna odsłona walki z chrześcijańską wizją świata i kolejny etap odwracania systemu wartości, budujących porządek moralny. Posługiwanie się materiałami wytworzonymi przez komunistyczne służby bezpieczeństwa oraz szkalowanie pamięci Wielkiego Polaka to także konsekwencja burzenia tego, z czego jesteśmy dumni jako Polacy i katolicy. Wyrazem sprzeciwu wobec tej agresji jest organizowany w Krakowie „Biały Marsz”, który przejdzie tymi samymi ulicami, jakimi szedł „Biały Marsz” zorganizowany w Krakowie w maju 1981 r., po zamachu na Papieża – Polaka w Rzymie.

 

Dobro wrogiem zła

 

- 13 maja 1981 r. na Placu św. Piotra w Rzymie podczas audiencji generalnej Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę. Papież został zraniony podczas udzielania błogosławieństwa pielgrzymom zgromadzonym przed Bazyliką św. Piotra. Wydarzenia na Placu św. Piotra wstrząsnęły całym światem. Tłumy wiernych gromadziły się w kościołach, aby modlić się o zdrowie papieża. W Polsce organizowano tzw. białe marsze w proteście przeciwko przemocy – tak na stronie Instytutu Pamięci Narodowej wspominana jest akcja sprzeciwu wobec próby fizycznego unicestwienia Ojca Świętego Jana Pawła II prawie 42 lata temu.


Dzisiaj w bezpardonowy sposób wrogowie Kościoła, często potomkowie dawnych funkcjonariuszy aparatu komunistycznego, prowadzą walkę z dobrym imieniem Św. Jana Pawła II, słusznie określanego jako duchowego przywódcy niosącego światło w czasach komunistycznego zniewolenia. Zniszczenie jego dorobku duchowego jest dla nich warunkiem niezbędnym do otwarcia drogi dla budowania Polski laickiej, wyzbytej z wartości i wiary.

 

„Biały Marsz” zwiastuje nasze zwycięstwo

 

Dlatego tak ważny jest każdy rodzaj sprzeciwu wobec nachalnych ataków, manipulacji i zmasowanej propagandy antychrześcijańskiej, która jest częścią planu budowania nihilistycznego społeczeństwa. Taką formą protestu będzie też „Biały Marsz”, jaki organizowany jest w Krakowie w niedzielę 2 kwietnia. Będzie to Marsz zwiastujący zwycięstwo dobra nad złem, wolności nad totalitaryzmem, cywilizacji życia nad cywilizacją śmierci.

 

Jak czytamy na stronie internetowej organizatorów Marszu: „Nie godząc się na szkalowanie ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II pragniemy zło dobrem zwyciężać. Przejdziemy ulicami Krakowa jak 17 maja 1981 r. po zamachu na placu św. Piotra. Dziś, gdy po raz drugi dokonuje się zamach na św. Jana Pawła II, na jego dobre imię i świętość, jak w czasach komunizmu opluwa się nasze najświętsze wartości, chcemy wyrazić swój kategoryczny sprzeciw. Biały strój lub element stroju, niech będzie naszym znakiem sprzeciwu wobec zła i kłamstwa.”

 

Krakowski „Biały Marsz” zacznie się od spotkania o godz. 13.30 na Błoniach Krakowskich (przy kamieniu Jana Pawła II, ul. 3 Maja na wysokości stadionu Wisły). Stamtąd rozpocznie się przemarsz ulicami Krakowa na Rynek Główny (tą samą trasą, którą szedł Biały Marsz zorganizowany w Krakowie w maju 1981 r.). Trasa Marszu to: ul. 3 Maja, Al. Mickiewicz, Karmelicka, Szewska, Rynek Główny. Podczas przemarszu z głośników będą puszczane fragmenty homilii Jana Pawła II, przede wszystkim te kierowane do Polaków, będzie także odmawiany różaniec. Na godz. 15.00  zaplanowana jest uroczysta Msza święta w Bazylice Mariackiej.

 

Na stronie bialymarszpapieski.pl można odnaleźć więcej informacji na temat zaplanowanego na niedzielę 2 kwietnia marszu. Tam też zamieszczono skład Komitetu Honorowego „Białego Marszu”, do którego weszli m.in. dr Wanda Półtawska, prof. Andrzej Nowak, Dariusz Walusiak, kurator Barbara Nowak, red. Witold Gadowski, jak również Arkadiusz Stelmach i Sławomir Skiba, reprezentujący Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi i Stowarzyszenie „Polonia Christiana”.

 

PiotrSkarga.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.