Warszawa: statystyka pokazuje spadek religijności mieszkańców stolicy

2010-06-10 00:00:00
Warszawa: statystyka pokazuje spadek religijności mieszkańców stolicy

W ciągu czterech lat aż o 20 proc. spadła liczba osób, które deklarują się jako wierzący. Mniej jest też praktykujących – donosi „Życie Warszawy”, publikując wyniki badań religijności mieszkańców stolicy, przeprowadzonych przez zespół socjologów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Obecnie 66 proc. warszawiaków deklaruje się jako osoby wierzące. Cztery lata temu tak określało się aż 86 proc. Skąd taka zmiana? – zastanawia się gazeta. – Mogą działać różne czynniki – tłumaczy ks. dr hab. Sławomir Zaręba, profesor UKSW, który kierował pracą zespołu socjologów. Współautor badań nad religijnością Warszawy przeprowadzonych w 2006 roku wymienia wśród przyczyn: migrację ludności z różnych miejsc w Polsce o różnej religijności oraz tendencje modernizacyjne.

W 2006 roku, jako osoby niezdecydowane religijnie, ale przywiązane do tradycji religijnej, określało się 5 proc. mieszkańców stolicy, obecnie aż 17 proc. Dwa razy zwiększył się także odsetek osób, które uważają się za obojętne religijne i niewierzące – czytamy w „ŻW”.

Zdaniem prof. Zaręby, wyniki badań pokazują, że na zmniejszanie się ogólnego wskaźnika poziomu religijności wpływa urbanizacja. Widać to w spadku praktyk religijnych. Cztery lata temu praktykowało systematycznie i niesystematycznie 72 proc., teraz tylko 60 proc.; rzadko – 16 proc., teraz – 23. Nie praktykowało 11 proc., teraz – 14 proc. Ale część z tych, którzy nie wierzą i nie praktykują, przywiązana jest do tradycji religijnej. Gdy do odsetka osób wierzących dodamy 17 proc. takich właśnie mieszkańców stolicy, okaże się, że wiara pozostaje nadal ważną wartością dla niemal 83 proc. warszawiaków.

Połowa mieszkańców stolicy przyznaje się do noszenia symboli religijnych (medalik, krzyżyk). Większość, bo 76 proc., deklaruje, iż zawiesza w swoich domach symbole religijne. Za umieszczaniem ich w obiektach użyteczności publicznej opowiada się 42 proc. ankietowanych.

Źródło: „Życie Warszawy”
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.