Watykan: odpowiedź Bractwa Św. Piusa X

2011-12-22 00:00:00
Watykan: odpowiedź Bractwa Św. Piusa X


Bractwo Kapłańskie św. Piusa X odesłało do Watykanu odpowiedź na przedstawioną 14 września „preambułę doktrynalną”. W piśmie tym nie ma jednak odpowiedzi, jakiej oczekiwała Papieska Komisja Ecclesia Dei.

Jak twierdzi na łamach portalu VaticanInsider Andrea Tornielli, pismo Bractwa św. Piusa X nadeszło w ostatnim momencie. Nie zawiera ono jednak odpowiedzi na „preambułę doktrynalną” – ani pozytywnej, ani też negatywnej. Nie ma również próśb o wyjaśnienia czy zmianę tekstu w określonych punktach. Pismo Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X będzie obecnie przedmiotem studiów Komisji, na której czele stoi kard. William Levada, będący jednocześnie prefektem Kongregacji Nauki Wiary.

Pomimo zdjęcia na początku roku 2009 przez Benedykta XVI ekskomuniki nałożonej mocą samego faktu na czterech biskupów, wyświęconych w 1988 r. przez abp Marcela Lefebvra bez zgody Ojca Świętego, Bractwo nie ma w Kościele statusu kanonicznego. Przekazana 14 września przełożonemu generalnemu Bractwa, bp. Bernardowi Fellayowi preambuła jest owocem dwuletnich rozmów przedstawicieli lefebrystów i Papieskiej Komisji Ecclesia Dei. Stolica Apostolska przewidywała możliwość zwrócenia się przez nich o wyjaśnienia czy zaproponowania dalszych uszczegółowień, chociaż nie widzi możliwości wprowadzania istotnych zmian.

Członkowie Bractwa, aby uzyskać status kanoniczny w Kościele, muszą złożyć wyznanie wiary, wymagane przez każdego, kto podejmuje urząd kościelny. Ponadto Watykan domaga się uznania, że w przypadku kontrowersji doktrynalnych ostatnie słowo należeć będzie do Stolicy Apostolskiej.

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.