Watykan odpowiada na ”sugestie” kanclerz Niemiec
2009-02-04 00:00:00
Do nagonki na Ojca Świętego Benedykta XVI przyłączyła się kanclerz Niemiec Angela Merkel. Odnosząc się do nagłośnionej sprawy wypowiedzi bp. Wiliamsona na temat przeznaczenia krematoriów w niemieckich obozach śmierci stwierdziła, że papież i Watykan powinni jasno i wyraźnie oświadczyć, iż negowanie holokaustu nie może mieć miejsca.
– Chodzi o to, by ze strony papieża i Watykanu jasno postawiono sprawę, iż negowanie holokaustu nie może mieć miejsca, a pozytywne relacje z Żydami są konieczne. Moim zdaniem takie wystarczające wyjaśnienie jeszcze nie nastąpiło – dodała Merkel.
Kanclerz Niemiec odpowiedział rzecznik watykański. Papież nie mógł bardziej jednoznacznie potępić negacjonizmu – oświadczył ks. Federico Lombardi. Przypomniał, że na temat Holokaustu papież wypowiedział się jasno w synagodze w Kolonii 19 sierpnia 2005 r., w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau 28 maja 2006 r. i podczas audiencji generalnej po powrocie z Polski, 31 maja tegoż roku, a ostatnio 28 stycznia w czasie audiencji w Watykanie.
Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej przytoczył słowa Benedykta XVI: „Ponawiając serdecznie moja pełną i nie podlegającą dyskusji solidarność z naszymi braćmi, adresatami Pierwszego Przymierza, wyrażam pragnienie, aby pamięć o Szoah skłoniła ludzkość do refleksji nad nieprzewidywalną potęgą złam, kiedy zdobywa ono serce człowieka. Niech Szoah będzie dla wszystkich ostrzeżeniem przed zapomnieniem, przed negacją bądź redukcjonizmem”.
„Potępienie deklaracji negujących Holokaust nie mogło być bardziej jednoznaczne, z kontekstu zaś wynika, że odnosiło sie ono także do stanowiska bp. Williamsona i wszystkich analogicznych stanowisk” – dodał ks. Lombardi.
Przypomniał na koniec, że także podczas audiencji generalnej 28 stycznia br. papież wyjaśnił cel uchylenia ekskomuniki, „który nie ma nic wspólnego z uznaniem stanowiska negującego Holokaust, które właśnie wyraźnie potępił”.
Źródło: KAI
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.