Większość Amerykanów nie popiera decyzji Obamy
2009-02-04 00:00:00

Najnowsze badania Instytutu Gallupa pokazują, że ostatnia decyzja prezydenta USA, dotycząca zawieszenia tzw. Mexico City Policy – zasady globalnej blokady finansowania przez rząd amerykański międzynarodowych organizacji pozarządowych promujących aborcję za granicą – nie cieszy się poparciem większości obywateli – informuje portal LifeSiteNews.com.
Zasada Mexico City Policy została ustanowiona przez prezydenta Ronalda Reagana w 1984 r., a później przywrócona w 2001 r. przez George’a W. Busha po dwuletniej kadencji Clintona, który ją unieważnił w styczniu 1993 r. Zakazywała ona finansowania z pieniędzy podatników organizacji międzynarodowych promujących zabijanie dzieci nienarodzonych jako metodę planowania rodziny.
Opublikowane ostatnio badania opinii publicznej wykazały, że decyzję Obamy – o zniesieniu zakazu finansowania aborcji za granicą – poparło jedynie 35 proc. Amerykanów. To bardzo mało, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że inne decyzje np. dotyczące ograniczenia stosowania technik przesłuchań, czy zaostrzenia kodeksu etyki dla urzędników państwowych spotkały się z prawie 90-procentowym poparciem. Przeciwnych jej było 58 proc. badanych a niezdecydowanych 7 proc.
Badania pokazały również, że drastycznie spadło poparcie dla ruchu aborcyjnego w obu głównych partiach. Tylko 8 proc. republikanów i 59 proc. demokratów zaaprobowało decyzję dotyczącą upowszechnienia aborcji, a spośród kandydatów niezależnych opowiedział się za nią 1 na 3 kandydatów.
Jak podaje portal LifeSiteNews.com wyniki badań potwierdzają opinię kongresmena Chrisa Smitha, który mówił, że Mexico City Policy była wynikiem zdroworozsądkowego porozumienia międzypartyjnego, które pozwalało na finansowanie „prawdziwego planowania rodziny” – bez upowszechniania aborcji. To porozumienie decyzją Obamy zostało unieważnione.
Amerykańscy kongresmeni i senatorowie, którzy opowiadają się po stronie wartości życia podejmują inicjatywy, które mają przywrócić politykę zakazująca finansowania aborcji za granicą.
– Wyniki badań Gallupa przeprowadzone w tym tygodniu pokazały, że decyzja prezydenta Obamy o rezygnacji ze zdroworozsądkowej Mexico City Policy rozmija się ze stanowiskiem większości amerykańskich podatników – skomentowała wyniki sondażu Marjorie Dannenfelser, przewodnicząca organizacji Susan B. Anthony List.
Zdaniem ks. Davida M. O’Connella, rektora Katolickiego Uniwersytetu Ameryki katolicy nie będą biernie akceptować polityki, która oznacza tak wielkie lekceważenie życia dzieci nienarodzonych. Ks. O’Connell jest również przekonany, że wielu katolików - którzy przyczynili się do wyboru Obamy na prezydenta, bo obiecał im, że zrobi wszystko co w jego mocy, aby aborcję ograniczyć - rozczaruje się wkrótce postępowaniem prezydenta i uzna, że dopuścił się on zdrady.
Deirdre McQuade z Komisji ds. Obrony Życia episkopatu USA przypomniała, że stojący na czele tej Komisji, kard. Justin Rigali wyraził już rozczarowanie decyzją prezydenta. Arcybiskup Filadelfii wskazywał na sprzeczność między oświadczeniami nowej administracji o woli zmniejszenia liczby aborcji a przeznaczaniem funduszy na finansowanie grup promujących ów proceder.
– Wygląda na to, że większość Amerykanów podziela tę opinię. Administracja, która chce zredukować liczbę aborcji, nie powinna kierować funduszy do grup, które wykonują lub promują aborcję. Przed naszym krajem stoją poważne wyzwania, wymagające, by Amerykanie jednoczyli się na rzecz dobra wszystkich, a w szczególności na rzecz biednych i bezbronnych – stwierdziła McQuade.
Źródło: LifeSiteNews.com/AS, KAI
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.