Wielcy konwertyci

2010-09-13 00:00:00
Wielcy konwertyci

Procesowi odradzania się katolicyzmu na Wyspach Brytyjskich w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku towarzyszyły spektakularne konwersje wśród ówczesnych angielskich intelektualistów. Kardynał John Henry Newman, który za tydzień zostanie ogłoszony błogosławionym, Gilbert Keith Chesterton, Evelyn Waugh - ich świadectwo nawrócenia pokazuje zwycięstwo rozumu otwartego na Łaskę.


Kardynał Henry Manning, w latach 1865-1892 arcybiskup Westminsteru, w jednym ze swoich kazań powiedział, że "lud angielski nie wyparł się wiary ojców, tylko ją mu skradziono". Jak wiadomo, kradzież, o której tutaj mowa, rozpoczęła się z chwilą, kiedy król Henryk VIII doszedł do wniosku, że najlepszą metodą na uzyskanie rozwodu będzie sytuacja, gdy rozwodu udzieli sobie sam. Kradzież była więc na tle matrymonialno-obyczajowym, a przypieczętował ją oficjalny Akt Supremacji promulgowany w 1534 roku, na mocy którego Henryk VIII ogłosił się głową Kościoła w Anglii, rozpoczynając w ten sposób schizmę. Każdy, kto podważał tę królewską decyzję, musiał się liczyć z najwyższym wymiarem kary.

Męczeństwo katolickiego intelektualisty

Jednym z pierwszych męczenników za wiarę rzymską i katolicką w Anglii został w 1535 roku Thomas More. Ten jeden z najwybitniejszych humanistów swojej epoki, autor słynnej "Utopii" (oraz najprawdopodobniej traktatu w obronie siedmiu sakramentów świętych, oficjalnie podpisanego przez króla Henryka VIII; za to dzieło władca Anglii otrzymał od Papieża tytuł "Defensor Fidei") oraz kanclerz Henryka VIII, nie zaakceptował jawnej uzurpacji. Pozostał wierny zarówno wierze, jak i zdrowemu rozsądkowi. Rzadka rzecz w przypadku intelektualistów - nie tylko epoki renesansu. Oto prawdziwy patron niezależnych - od nacisków władz i głosu zastraszonej lub przekupionej większości - intelektualistów. More - wraz z biskupem Rochester Johnem Fisherem (także zamęczonym w 1535 roku) - został kanonizowany w 1935 roku.

W dramatycznych dziejach katolicyzmu angielskiego w XVI wieku na plan pierwszy wysuwa się postać wielkiego katolickiego intelektualisty, świadka Prawdy. Z kolei procesowi odradzania się katolicyzmu na Wyspach w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku towarzyszyły spektakularne konwersje wśród ówczesnych angielskich intelektualistów. Droga katolicyzmu angielskiego wiodła więc od Morusa, przez kard. Johna Henry'ego Newmana po Gilberta Keitha Chestertona i Evelyna Waugha. Proces powrotu do wiary był zresztą wśród brytyjskich klerków szerszy. Głębokie nawrócenie - niezakończone jednak dojściem do Rzymu - przeszedł w latach 20. XX wieku Clive Staples Lewis. Na etapie anglokatolicyzmu zakończyła się w tym samym czasie konwersja naturalizowanego w Wielkiej Brytanii, amerykańskiego poety Thomasa S. Eliota.

W wieku XX do obiegu weszło powiedzenie o "zdradzie klerków". I trudno negować, że stulecie to widziało aż nadto dowodów kompromitacji intelektualistów. Dość wspomnieć gremialne eskapady "pożytecznych idiotów" w latach 30. do Sowietów, gdzie oprowadzani w towarzystwie funkcjonariuszy NKWD przekonywali samych siebie i swoich czytelników o "prawdziwym ustroju sprawiedliwości społecznej w Kraju Rad".

Anglosascy intelektualiści, o których tutaj mowa, byli i pozostają znakiem nadziei, że termin "intelektualista" nie musi być synonimem służalstwa wobec aktualnej władzy, hipokryzji i umysłowego lenistwa. Odkrycie przez nich Chrystusa, żywego Boga-Człowieka, było nie tylko zwycięstwem w niekiedy trwającej lata walce duchowej, ale również świadectwem, że nie należeli do "stada niezależnych umysłów". Klimat intelektualny, który panował w XIX i XX wieku na Wyspach, z pewnością nie sprzyjał decyzjom o powrocie do Kościoła (czy do chrześcijaństwa w ogóle).

[...]

Pełny tekst: "Nasz Dziennik"
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.