Wielki kongres TFP w USA

2010-11-04 00:00:00
Wielki kongres TFP w USA

W dniach od 29 do 31 października, w siedzibie amerykańskiego Stowarzyszenia Obrony Tradycji Rodziny i Własności (TFP) w Spring Grove, w Pensylwanii odbył się kongres poświęcony kwestii przywództwa i odwagi katolików zwalczających obecny kryzys cywilizacji chrześcijańskiej. W konferencji oraz licznych wydarzeniach towarzyszących imprezie wzięło udział ponad 270 osób. Znaczną część stanowili liderzy i uczestnicy tzw. krucjaty różańcowej, zorganizowanej w prawie wszystkich stanach dwa tygodnie wcześniej.

Jak mówią sami organizatorzy, ostatni weekend października był pełnym atrakcji iście błogosławionym czasem. Spotkanie z sympatykami, darczyńcami i członkami akcji America Needs Fatima rozpoczęło się w piątek wieczorem wspólnym posiłkiem w postaci pizzy tradycyjnie wypiekanej w piecu opalanym drewnem. 

W sobotę odbyła się uroczysta procesja różańcowa z udziałem naturalnej wielkości figurki Matki Bożej Dobrej Nadziei. Po niej nastąpiła uroczysta Msza św. i spowiedź, a wieczorem, w namiocie w średniowiecznym stylu zorganizowano bankiet.

W czasie konferencji zaprezentowano dwie nowe książki. Pierwsza, autorstwa Richarda Lyona z TFP w Wielkiej Brytanii, nosi tytuł: „The Christian Institution of the Family: A Dynamic Force to Regenerate Society”. Autor opracowania tłumaczył, w jaki sposób można wykorzystywać książkę do obrony instytucji rodziny. Druga książka, to opracowana przez Andreasa Philipsa biografia prof. Plinio de Oliveiry, zatytułowana: „Plinio”. Konferencję uświetnił swoją obecnością książę Bertrand de Orleans-Braganza, który wygłosił przemówienie kończące niedzielne spotkanie, opowiadając o swoich relacjach z prof. Plinio Correa de Oliveira i jego dziele, które wciąż się rozwija.

Również inni członkowie TFP, w ciągu tych kilku dni, wygłosili interesujące wykłady. Norman Fulkerson mówił, na czym polega prawdziwe przywództwo, Luiz Solimeo - o potrzebie umiarkowania i roztropności w działaniu, Nelson Fragelli podał za wzór do naśladowania jako lidera społecznego św. Nuno Alvaresa Pereirę, dr Joseph Thomas mówił o cnotach i silnym charakterze z punktu widzenia wojskowego przywództwa.

Wszyscy uczestnicy konferencji bardzo sobie chwalili niezwykle ciepłą atmosferę spotkań i możliwość podzielenia się własnymi opiniami na różne tematy. Wszyscy stanowili bowiem jedną rodzinę, którą łączyła idea walki w obronie chrześcijańskiej cywilizacji. Nad sprawnym przebiegiem konferencji czuwali uczniowie prowadzonej przez TFP szkoły św. Ludwika de Montfort. Uroczystość kończyła Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, podczas której płomienne kazanie wygłosił ksiądz Jonathan Romanoski.

Źródło: Tfp.org, AS
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.