Wielki kongres TFP w USA

2010-11-04
Wielki kongres TFP w USA

W dniach od 29 do 31 października, w siedzibie amerykańskiego Stowarzyszenia Obrony Tradycji Rodziny i Własności (TFP) w Spring Grove, w Pensylwanii odbył się kongres poświęcony kwestii przywództwa i odwagi katolików zwalczających obecny kryzys cywilizacji chrześcijańskiej. W konferencji oraz licznych wydarzeniach towarzyszących imprezie wzięło udział ponad 270 osób. Znaczną część stanowili liderzy i uczestnicy tzw. krucjaty różańcowej, zorganizowanej w prawie wszystkich stanach dwa tygodnie wcześniej.

Jak mówią sami organizatorzy, ostatni weekend października był pełnym atrakcji iście błogosławionym czasem. Spotkanie z sympatykami, darczyńcami i członkami akcji America Needs Fatima rozpoczęło się w piątek wieczorem wspólnym posiłkiem w postaci pizzy tradycyjnie wypiekanej w piecu opalanym drewnem. 

W sobotę odbyła się uroczysta procesja różańcowa z udziałem naturalnej wielkości figurki Matki Bożej Dobrej Nadziei. Po niej nastąpiła uroczysta Msza św. i spowiedź, a wieczorem, w namiocie w średniowiecznym stylu zorganizowano bankiet.

W czasie konferencji zaprezentowano dwie nowe książki. Pierwsza, autorstwa Richarda Lyona z TFP w Wielkiej Brytanii, nosi tytuł: „The Christian Institution of the Family: A Dynamic Force to Regenerate Society”. Autor opracowania tłumaczył, w jaki sposób można wykorzystywać książkę do obrony instytucji rodziny. Druga książka, to opracowana przez Andreasa Philipsa biografia prof. Plinio de Oliveiry, zatytułowana: „Plinio”. Konferencję uświetnił swoją obecnością książę Bertrand de Orleans-Braganza, który wygłosił przemówienie kończące niedzielne spotkanie, opowiadając o swoich relacjach z prof. Plinio Correa de Oliveira i jego dziele, które wciąż się rozwija.

Również inni członkowie TFP, w ciągu tych kilku dni, wygłosili interesujące wykłady. Norman Fulkerson mówił, na czym polega prawdziwe przywództwo, Luiz Solimeo - o potrzebie umiarkowania i roztropności w działaniu, Nelson Fragelli podał za wzór do naśladowania jako lidera społecznego św. Nuno Alvaresa Pereirę, dr Joseph Thomas mówił o cnotach i silnym charakterze z punktu widzenia wojskowego przywództwa.

Wszyscy uczestnicy konferencji bardzo sobie chwalili niezwykle ciepłą atmosferę spotkań i możliwość podzielenia się własnymi opiniami na różne tematy. Wszyscy stanowili bowiem jedną rodzinę, którą łączyła idea walki w obronie chrześcijańskiej cywilizacji. Nad sprawnym przebiegiem konferencji czuwali uczniowie prowadzonej przez TFP szkoły św. Ludwika de Montfort. Uroczystość kończyła Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, podczas której płomienne kazanie wygłosił ksiądz Jonathan Romanoski.

Źródło: Tfp.org, AS
Już po raz szesnasty, 12 października na Zamku Królewskim w Niepołomicach odbył się Kongres Konserwatywny. W tym roku, z racji jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, główny temat sięgał do korzeni naszej inicjatywy, zwłaszcza jej podstaw ideowych, jakimi są dzieła brazylijskiego myśliciela katolickiego, prof. Plinia Correi de Oliveira.
10 października 2019 r. polski misjonarz, kombonianin, o. Krzysztof Zębik odprawił w intencji Darczyńców Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi Mszę Św. w mieście Yirol w Sudanie Południowym. To tam posługiwał założyciel zgromadzenia kombonianów, św. Daniel Comboni, którego wspomnienie liturgiczne obchodziliśmy właśnie tego dnia.
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi uświetniło swój jubileusz XX lat działalności specjalnym panelem dyskusyjnym, który odbył się w Warszawie w piątkowy wieczór 27 września.
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi zaprasza na wyjątkowy panel dyskusyjny: „Inwazja antykultury – jak stawić jej opór?” z udziałem wielu znakomitych gości. Spotkanie zorganizowane z okazji 20-lecia naszego Stowarzyszenia odbędzie się już 27 września o godzinie 18.00 w Warszawie.
Diecezja włocławska oraz Fundacja Solo Dios Basta, znana m.in. z akcji „Różaniec do granic”, organizują wydarzenie „Polska pod Krzyżem”. W najbliższą sobotę we Włocławku, miejscu gdzie Ojciec Święty Jan Paweł II odprawiał Mszę Św., zgromadzą się katolicy z całej Polski, aby zamanifestować swoją wiarę w obliczu ataków na Kościół i duchownych w naszym kraju. Tych Krakowian, którzy nie mają możliwości przybyć do Włocławka, zaprasza parafia pw. Bożego Ciała.