Władza i hierarchia mają w Kościele znaczenie fundamentalne

2010-05-26 00:00:00
Władza i hierarchia mają w Kościele znaczenie fundamentalne

Kościół powołany jest do pełnienia władzy, która jest służbą nie tytułem własnym, lecz w imię Jezusa Chrystusa – przypomniał o tym Benedykt XVI w swej katechezie podczas audiencji ogólnej, poświęconej posłudze rządzenia w Kościele. Ojciec Święty podkreślił, że nie ma sprzeczności między wymiarem wspólnotowym a hierarchicznym Kościoła. Dzisiejsza katecheza stanowiła kontynuację wcześniejszych nauk związanych z Rokiem Kapłańskim, a poświęconych misji uświęcającej i nauczycielskiej kapłana. Na placu św. Piotra obecnych było ponad 25 tys. wiernych.

Ojciec Święty przypomniał, że „ludzka władza nigdy nie jest celem samym w sobie, ale zawsze jest tylko środkiem, a jej celem jest zawsze osoba, stworzona przez Boga, obdarzona nienaruszalną godnością i powołana do nawiązania relacji ze swoim Stwórcą". Papież zaznaczył, że zadaniem kapłana jest rządzenie, „prowadzenie władzą Chrystusa powierzonej sobie przez Boga części Ludu".

Benedykt XVI przypomniał również, że Kościół jest powołany i zobowiązuje się do sprawowania tego typu władzy, która jest służbą. – Wypełnia ją nie tytułem własnym, ale w imię Jezusa Chrystusa, który poprzez pasterzy Kościoła karmi swoją owczarnię – powiedział. Ojciec Święty zaznaczył, iż Pan Jezus, Najwyższy Pasterz, chciał aby kolegium apostolskie - obecnie biskupi w komunii z Następcą Piotra, oraz kapłani ich najcenniejsi współpracownicy, uczestniczyli w tej Jego misji i troszczyli się o Lud Boży, by wychowywali w wierze, ukierunkowując, ożywiając i wspierając wspólnotę chrześcijańską.

Papież zaznaczył, że władza i hierarchia mają w Kościele znaczenie fundamentalne. – Błędne jest postrzeganie ich z podejrzliwością czy też jako przeciwieństwa względem Kościoła duszpasterskiego lub wspólnotowego – powiedział. Jednocześnie Ojciec Święty zauważył, że pewne podejrzenia wypływają z dawnych przypadków nadużywania władzy czy też karierowiczostwa oraz utożsamiania „władzy” z reżimami totalitarnymi minionego wieku, które w istocie działały abstrahując od Boga. – Natomiast władza Kościoła pochodzi od Chrystusa i jest służbą – podkreślił.

Mówiąc o hierarchii Benedykt XVI dostrzegł, iż w opinii publicznej przeważa jej interpretacja prawna i jawi się jako sprzeczna z Ewangelią. Tymczasem hierarchia nie oznacza „świętego panowania” lecz „święte pochodzenie”, nie ma ona charakteru ludzkiego, lecz wywodzi się od Boga. – Sakrament kapłaństwa wprowadza bowiem osobę w tajemnicę Chrystusa i tylko jako sługa Chrystusa może on rządzić. Hierarchia nie jest autokracją. Również papież nie może czynić to co chce, ale właśnie jako papież jest strażnikiem posłuszeństwa Chrystusowi, Jego Słowu. Hierarchia zakłada potrójną więź z Chrystusem, innymi członkami Kościoła oraz z wiernymi. Tak więc wspólnota i hierarchia są jednym – stwierdził Ojciec Święty.

Papież podkreślił, że zadanie prowadzenia Kościoła jest służbą, „przeżywaną jako całkowite ofiarowanie siebie, by budować owczarnię, często wbrew dominującym nurtom, pamiętając że często ten kto jest największy musi się umniejszać, a ten kto rządzi musi stać się sługą”. Wskazał, iż „kapłan może dziś czerpać siłę do pełnienia swej posługi z pełnej wierności Chrystusowi i Kościołowi".

Przypomniał, że „Chrystus sprawował swą władzę nie narzucając swego panowania, ale wypełniając pokorną i pełną miłości służbę, jak to ukazał obmywając uczniom nogi". – Królowanie Chrystusa nad wszechświatem nie jest ziemskim triumfem, ale znajduje swój szczyt na drzewie Krzyża, które staje się sądem nad światem i punktem odniesienia dla pełnienia władzy, aby była ona prawdziwym wyrazem pasterskiej miłości – mówił papież.

Drodzy kapłani, nie lękajcie się prowadzenia do Chrystusa każdego z braci; wiedzcie jak żyć doceniając zalety i uznając ograniczenia kultury, w której żyjemy. Bądźcie pewni, że przepowiadanie Ewangelii jest największą służbą jaką można oddać człowiekowi. Nie ma w istocie większego dobra w tym życiu doczesnym, jak prowadzenie ludzi do Boga, rozbudzenie wiary, podniesienie człowieka z bierności i rozpaczy, obdarzenie go nadzieją, że Bóg jest blisko i że kieruje On historią osobistą jak i całego świata – stwierdził Benedykt XVI.

Ojciec Święty zaprosił księży całego świata na uroczystości zakończenia Roku Kapłańskiego w dniach od 9 do 11 czerwca w Rzymie.

Źródło: KAI
Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.