Włochy: rząd Berlusconiego chce uratować Eluanę Englaro

2009-02-06 00:00:00

Rada Ministrów Republiki Włoskiej jednogłośnie przyjęła dekret zakazujący zaprzestania odżywiania i pojenia Eluany Englaro. Stało się tak pomimo nacisków prezydenta Giorgio Napolitano, w chwili, gdy znajdującej się od 17 lat w stanie wegetatywnym kobiecie zaczęto zmniejszać ilość pożywienia i płynów.

Napolitano – były komunista (w latach 1942-1991) – w liście do premiera Berlusconiego wyraził dziś sprzeciw wobec ewentualnego dekretu argumentując, iż decyzję w tej sprawie powinien wydać parlament. Gdyby jednak obrano długą drogę parlamentarną, nie udałoby się uratować życia Eluany Englaro.

To bardzo poważny i smutny moment w historii naszego kraju – stwierdził w związku ze sprawą Eluany Englaro kard. Angelo Bagnasco. Przewodniczący episkopatu Włoch przypomniał, że „stopień cywilizacji narodu mierzy się w pierwszym rzędzie poszanowaniem życia od poczęcia aż po naturalną śmierć, szczególnie gdy jest ono kruche”.

Abp Pietro Brollo, ordynariusz Udine, gdzie przebywa od wtorku 37-letnia kobieta znajdująca się od siedemnastu lat w stanie śpiączki po raz kolejny zaapelował o zwycięstwo „kultury życia nad kulturą śmierci”. Wezwał wiernych do nasilenia modlitw „ażeby Pan wspierał cierpiących i oświecił tych, na których spoczywa odpowiedzialność za tak dramatyczne decyzje”.

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej zaprzeczyło natomiast, jakoby Watykan miał wywierać presję na rząd Republiki Włoskiej. W komunikacie podpisanym przez ks. Federico Lombardiego zdementowano sensacyjne wiadomości opublikowane przez turyński dziennik „La Stampa”. Gazeta informowała jakoby watykański sekretarz stanu, kard. Tarcisio Bertone miał w tej sprawie interweniować u premiera Silvio Berlusconiego. – Wiadomość ta jest całkowicie bezpodstawna – kategorycznie stwierdził ks. Lombardi.

Źródło: KAI
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.