Z figurą Matki Bożej Fatimskiej na Litwie

2005-09-09 00:00:00
Z figurą Matki Bożej Fatimskiej na Litwie

Na przełomie sierpnia i września przedstawiciele SKCH im. Ks. Piotra Skargi oraz Sekcji Rycerskiej "Lepanto" już po raz drugi, na zaproszenie członków Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP) z Niemiec, wzięli udział we wspólnie organizowanej peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej w litewskich parafiach oraz w uroczystościach związanych z upamiętnieniem odzyskania przez Litwę niepodległości w 1990 roku. W tym roku po raz pierwszy do wspólnej delegacji dołączyli również młodzi Białorusini.

Księża biskupi, mieszkańcy Litwy oraz przedstawiciele władz regionalnych i litewskiego parlamentu, którzy z wielką sympatią przyjmowali delegację składającą się członków TFP z kilku krajów, przypominali, że to właśnie Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności zorganizowały w 1990 roku potężną akcję poparcia dla walczących o swoją niepodległość Litwinów. Podczas trwania tamtej akcji członkowie TFP zebrali rekordową liczbę ponad 6 milionów podpisów pod petycją domagającą się od Gorbaczowa uznania niepodległości Litwy. Przypomniano również o tym podczas spotkania w litewskim parlamencie w Wilnie, gdzie na spotkaniu z władzami partii prawicowej, panią posłanką I. Degutiené i panem prof. E. Vareikisem (Homeland Union Group), poproszono o wystąpienie m.in. przedstawiciela z Polski - członka SKCh im. Ks. Piotra Skargi.

Z olbrzymią wdzięcznością i wielkim wzruszeniem przyjmowali figurę Matki Bożej Fatimskiej Litwini z parafii w Kelme, Kownie, Siaulai, Tituvenai i Siluva Tak jak rok temu, tak i tym razem cała grupa TFP wspólnie z ks. biskupem Jurgisem Bartulisem, ordynariuszem diecezji w Siaulai oraz mieszańcami Tituvenai wzięła udział wraz z figurą Matki Bożej w pieszej pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej w Siluva. W uroczystościach w maryjnym sanktuarium wziął udział ks. abp Sigitas Tamkevicius z Kowna, który przyjął grupę TFP na uroczystym obiedzie. 1 września na zaproszenie proboszcza parafii w Tituvenai oraz lokalnych władz i dyrekcji miejscowej szkoły, międzynarodowa delegacja wzięła udział w inauguracji nowego roku szkolnego.
To najbardziej radosny moment w roku dla każdego katolika. Dlatego też, z okazji Świąt Wielkiej Nocy A.D. 2024, zarząd Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi pragnie wszystkim Państwu złożyć życzenia. Zachęcamy do lektury ich treści.
Ze smutkiem zawiadamiamy, iż zmarł wieloletni Przyjaciel Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi i środowisk Tradycji katolickiej w Polsce - ksiądz prałat Roman Kneblewski. Od lat zmagał się z chorobami i urazami, a ostatnie dni spędził w szpitalu. We wtorek skończył 72 lata.
„Jaki jest ostateczny cel antykultury? W pierwszą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” to tytuł konferencji, której temat jest niezwykle aktualny w dzisiejszych czasach. To wydarzenie komplementarne pod kątem wykładów i debat prowadzonych przez znawców problemu, idących wbrew lewicowej dekonstrukcji naszego życia społecznego i porządku moralnego. Zapraszamy do rejestracji udziału w konferencji, która odbędzie się w sobotę 20 kwietnia 2024 roku w Warszawie.
Zapraszamy wszystkich Państwa na kontynuację cyklu wykładów prof. Roberta Ptaszka w ramach spotkań naszego warszawskiego Klubu. Tym razem znany i ceniony badacz przybliży nam problem herezji kwietyzmu. Ten negujący tradycyjne nauczanie Kościoła pogląd powraca z kolejnymi falami zachwytu trendami ponowoczesności.
Pewne tematy po prostu trzeba podjąć, szczególnie gdy chodzi o sprawy najważniejsze. Dlatego zapraszamy Państwa na wyjątkową debatę, połączoną z promocją najnowszego numeru „Polonia Christiana”. W jakiej Polsce chcemy żyć w przyszłości? Jaką Ukrainę będziemy mieć za naszą wschodnią granicą? Na ile poważne będzie zagrożenie rosyjskie i w jakim stopniu jest w stanie przeciwdziałać mu państwo z wyludniającym się narodem i milionami imigrantów?