Z figurą Matki Bożej Fatimskiej na Litwie

2005-09-09 00:00:00
Z figurą Matki Bożej Fatimskiej na Litwie

Na przełomie sierpnia i września przedstawiciele SKCH im. Ks. Piotra Skargi oraz Sekcji Rycerskiej "Lepanto" już po raz drugi, na zaproszenie członków Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP) z Niemiec, wzięli udział we wspólnie organizowanej peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej w litewskich parafiach oraz w uroczystościach związanych z upamiętnieniem odzyskania przez Litwę niepodległości w 1990 roku. W tym roku po raz pierwszy do wspólnej delegacji dołączyli również młodzi Białorusini.

Księża biskupi, mieszkańcy Litwy oraz przedstawiciele władz regionalnych i litewskiego parlamentu, którzy z wielką sympatią przyjmowali delegację składającą się członków TFP z kilku krajów, przypominali, że to właśnie Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności zorganizowały w 1990 roku potężną akcję poparcia dla walczących o swoją niepodległość Litwinów. Podczas trwania tamtej akcji członkowie TFP zebrali rekordową liczbę ponad 6 milionów podpisów pod petycją domagającą się od Gorbaczowa uznania niepodległości Litwy. Przypomniano również o tym podczas spotkania w litewskim parlamencie w Wilnie, gdzie na spotkaniu z władzami partii prawicowej, panią posłanką I. Degutiené i panem prof. E. Vareikisem (Homeland Union Group), poproszono o wystąpienie m.in. przedstawiciela z Polski - członka SKCh im. Ks. Piotra Skargi.

Z olbrzymią wdzięcznością i wielkim wzruszeniem przyjmowali figurę Matki Bożej Fatimskiej Litwini z parafii w Kelme, Kownie, Siaulai, Tituvenai i Siluva Tak jak rok temu, tak i tym razem cała grupa TFP wspólnie z ks. biskupem Jurgisem Bartulisem, ordynariuszem diecezji w Siaulai oraz mieszańcami Tituvenai wzięła udział wraz z figurą Matki Bożej w pieszej pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej w Siluva. W uroczystościach w maryjnym sanktuarium wziął udział ks. abp Sigitas Tamkevicius z Kowna, który przyjął grupę TFP na uroczystym obiedzie. 1 września na zaproszenie proboszcza parafii w Tituvenai oraz lokalnych władz i dyrekcji miejscowej szkoły, międzynarodowa delegacja wzięła udział w inauguracji nowego roku szkolnego.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.