Zabiorą księżom
2012-02-15 00:00:00

Zlikwidują Fundusz Kościelny bez konsultacji z episkopatem. Premier już zdecydował.
Przedstawiciel rządu już oficjalnie przyznał, że istnieje możliwość likwidacji funduszu finansującego składki ubezpieczeniowe duchownych bez zawarcia umowy z Kościołem.
O planach rządu poinformował wiceminister administracji i cyfryzacji Piotr Kołodziejczyk. Była to odpowiedź na interpelację posłanki PiS Marii Nowak. Premier już w exposé zapowiadał likwidację funduszu, jednak nie wiadomo było czy działanie rządu poprzedzone będzie rozmowami z episkopatem.
Wiceminister Kołodziejczyk stwierdził, że rozwiązanie Funduszu Kościelnego może się odbyć bez zawierania odrębnych umów, a więc i bez konsultacji, jako że fundusz jest finansowany ze środków budżetowych, przeznaczanych na cele wskazane w innych ustawach. Przyjęta w 1998 r. ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, na której opiera się funkcjonowanie funduszu duchownych została zatwierdzona bez podpisania umów dwustronnych, dlatego, stwierdza Kołodziejczyk, nie ma potrzeby dalszych konsultacji.
Kościół nie zgadza się z wykładnią wiceministra. Fundusz Kościelny to nie jest wyłącznie kwestia ustaw ubezpieczeniowych, ale dotyczy relacji państwo – Kościół w kwestiach finansowych – mówi sekretarz episkopatu bp Wojciech Polak. – Jego cele daleko wykraczają poza sprawy ubezpieczeń społecznych, do których został on zredukowany w ostatnich latach, bo dotyczą edukacji, spraw charytatywnych i ochrony zabytków.
W tym samym tonie wypowiada się ks. prof. Piotr Stanisz, kierownik Katedry Prawa Wyznaniowego KUL. Od pewnego czasu forsowana jest teza, że zmiany sposobu finansowania Kościoła nie są objęte gwarancjami konstytucyjnymi i konkordatowymi. Jest przeciwnie: taki obowiązek wynika z art. 25 konstytucji w powiązaniu z art. 27 konkordatu – przekonuje.
Biskupi zgodnie przyznają, że zmiana systemu wspierającego finansowanie Kościoła możliwa jest tylko w ramach uzgodnień kościelno-rządowej komisji konkordatowej. Rząd, jak na razie jest innego zdania i w kwestii ewentualnych konsultacji milczy.
Źródło: rp.pl
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.