Stańmy w obronie ks. Piotra Skargi!

Reakcją środowisk patriotycznych na skandaliczną próbę usunięcia pomnika ks. Skargi z przestrzeni publicznej jest powołanie Społecznego Komitetu Obrony Pomnika Księdza Piotra Skargi, który zaprasza na najbliższą niedzielę 6 lutego do Krakowa na Mszę Św. w intencji beatyfikacji ks. Piotra Skargi. Spotykamy się o godz. 12:30 w Kościele pw. św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej. Po nabożeństwie publiczny Różaniec za Ojczyznę pod pomnikiem tego zasłużonego dla Polski duchownego.

 

Akcja w obronie obecności pomnika księdza Piotra Skargi w centrum Krakowa została zapoczątkowana jesienią 2021 roku. Na ujawnioną przez media krakowskie informację o powrocie władz Krakowa do pomysłu usunięcia monumentu Kaznodziei Narodu z placu Św. Marii Magdaleny Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi przyjęło oświadczenie, w którym stwierdzono m.in.: W historii naszej Ojczyzny Ksiądz Piotr Skarga zapisał się jako wielki patriota oraz niestrudzony obrońca Kościoła i Ojczyzny. Wyrazem uznania jego postawy i świętości życia jest trwający obecnie proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Księdza Piotra Skargi. Zachowanie obecności w przestrzeni publicznej Krakowa tak ważnej w dziejach Polski Postaci powinno być patriotycznym obowiązkiem nie tylko władz miasta, mającego wyjątkowe znaczenie dla naszego dziedzictwa narodowego, ale każdego Polaka i mieszkańca Krakowa.

 

Brak reakcji władz Krakowa przyczynił się do wystosowania przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi listu otwartego do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego z wnioskiem o przyjęcie rozwiązania nie wywołującego niepotrzebnego konfliktu społecznego i odwołującego się do doświadczeń wielu miast z dużą częścią zabudowy zabytkowej. W liście otwartym do prezydenta Krakowa stwierdzono: Jako Stowarzyszenie, którego Patronem jest Ksiądz Piotr Skarga, chcemy przekazać Panu Prezydentowi nasz stanowczy sprzeciw wobec podjęcia kolejnej próby rugowania z przestrzeni publicznej statuy upamiętniającej Postać, która tak pozytywnie zapisała się w dziejach naszego narodu.

Uważamy, że usunięcia pomnika z Placu Świętej Marii Magdaleny nie uzasadniają pseudoekologiczne argumenty o konieczności wprowadzenia elementów zieleni w zabytkową strukturę miasta. Jesteśmy przekonani, że przy wykazaniu dobrej woli zawsze można znaleźć rozwiązanie, w którym zieleń miejska doskonale komponuje się z innymi elementami architektury, także z pomnikami. Wystarczy sięgnąć do rozwiązań wdrożonych w miastach o zabytkowej substancji miejskiej w Europie i na świecie.

 

Równie zdecydowane opinie wypowiadało wiele osób, cieszących się autorytetem w świecie kultury i nauki. O tym, jaką postawę wobec wielkich Polaków powinny przyjąć władze dawnej stolicy Polski prof. Zenon Piech mówił: Jeśli są takie miejsca, w których pamięć o Piotrze Skardze powinna być szczególnie kultywowana, to jest to właśnie Kraków oraz Wilno. Rezygnacja z tego pomnika lub jego przesunięcie w inne miejsce oznaczałyby odwrócenie się władz miejskich od staropolskiej kultury i tradycji, których Kraków powinien być strażnikiem. 

 

Na wieść o nieakceptowalny pomysł likwidacji pomnika Księdza Piotra Skargi środowisk krakowskiej lewicy zareagowali także Polacy z Wileńszczyzny: Jako mieszkańcy Wileńszczyzny pamiętamy o zasługach księdza Piotra Skargi, który był pierwszym rektorem Akademii i Uniwersytetu Wileńskiego Towarzystwa Jezusowego. Nasza Wspólnota Miłosierdzia Bożego uważa, że dorobek życia księdza Piotra Skargi zasługuje na największy szacunek i pielęgnowanie pamięci o Nim, a nie likwidację miejsc upamiętniających tę wybitną w dziejach narodu polskiego postać.

 

Sprzeciw wobec pomysłu środowisk krakowskiej lewicy zatacza coraz szersze kręgi, włączają się w tę akcję kolejne osoby, nie tylko z kraju. Nasza postawa wobec idei likwidacji pomnika Księdza Piotra Skargi powinna być jasnym sygnałem, że nie ma zgody na usuwanie z pamięci i z przestrzeni publicznej osób szczególnie zasłużonych dla Polski i dla zachowania zasad cywilizacji chrześcijańskiejw naszej części Europy.


Więcej o Społecznym Komitecie Obrony Pomnika Ks. Piotra Skargi przeczytają Państwo w tym artykule

https://www.piotrskarga.pl/oto-spoleczny-komitet-obrony-pomnika-ksiedza-piotra-skargi--te-nazwiska-mowia-wiele,15677,i.html

Więcej informacji o wydarzeniach planowanych na 6 lutego 2022 r.:

https://www.piotrskarga.pl/walczymy-o-ksiedza-skarge--walczymy-o-polske-%E2%80%93-juz-w-niedziele-w-krakowie-pelna-mobilizacja-,15678,i.html

Zapraszamy do obejrzenia prelekcji poświęconej życiu świętego Franciszka. To niezwykła podróż przez bogactwa, podróże i wreszcie osobistą autorefleksję duchową i w konsekwencji nawrócenie do roli biedaczyny z Asyżu i założyciela wielkiego zakonu. O. Andrzej Zając OFMConv był gościem krakowskiego Klubu "Polonia Christiana".
O problemach wynikających z procesu synodalnego i wprowadzanych przy jego okazji zmianach, coraz bardziej zagrażających spójności i przyszłości Kościoła, mówił red. Paweł Chmielewski (PCh24.pl/PCh24TV). Zapraszamy do obejrzenia jego prelekcji wygłoszonej w czasie spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie 22 czerwca 2023 roku.
W naszym cyklu krótkich rozmów z Prezesem Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi tym razem nawiązujemy do modelu funkcjonowania Stowarzyszenia i zarazem problemów, jakie napotykają te środowiska, które łatwe i szybkie zyski przedkładają nad własną niezależność. Dlaczego środowiska katolickie powinny działać samodzielnie, bez szukania pomocy ze strony rządu lub międzynarodowych korporacji – o tym właśnie mówi Prezes Sławomir Olejniczak.
Czym jest śmierć i dlaczego współczesna kultura z bylejakością obchodzi się z tym pojęciem? A przecież jej bezpośrednie doświadczenie, które w odniesieniu do bliskiej osoby każdy z nas mógł już przebyć, daje dużo więcej niż dziesiątki przeczytanych w tym temacie książek. Z problemem śmierci, a szczególnie z jego rozumieniem po katolicku, zmierzył się gość krakowskiego Klubu PCh ojciec Bolesław Słota.
Prezentujemy Państwu pełną wersję szokującego dokumentu autorstwa reżysera PCh24TV Łukasza Korzeniowskiego. "Czy nadchodzi zielony komunizm?" to wizja dystopijnej przyszłości, która zaczyna spełniać się na naszych oczach. Ta "zielona" rewolucja ma dotyczyć każdego z nas - dotychczasowe życie ma odejść w zapomnienie.