Kalendarz Liturgiczny
 
Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi

Imię Maryi czczone było w Kościele już w starożytności. Można by wymienić pokaźne grono świętych, którzy ze szczególnym uwielbieniem i radością wypowiadali Imię Królowej Nieba i Ziemi. Byli to m.in.: św. Piotr Chryzolog (†450), św. Bernard z Clairvaux (†1153), św. Hiacynta z Marescotti (†1640) czy św. Alfons Liguori (†1787). W liturgii święto Imienia Maryi pojawiło się w 1513 roku na terenie Kastylii (Hiszpania). Obchodzono je 17 października.

W 1686 roku celebrowane dotąd lokalnie święto Najświętszego Imienia Maryi rozszerzył na cały Kościół błogosławiony papież Innocenty XI. Uczynił to, by podziękować Bogarodzicy za zwycięstwo nad Turkami odniesione 12 września 1683 roku pod murami Wiednia przez zjednoczoną armię chrześcijańską pod dowództwem króla Polski Jana III Sobieskiego. Należy podkreślić, że udając się do Austrii, Sobieski modlił się w wielu sanktuariach Matki Bożej, powierzając Jej pieczy losy wojsk i wyprawy wojennej. Dodajmy, że w dniu bitwy z monarszego polecenia hasło żołnierzy polskich brzmiało: W Imię Panny Maryi – Panie Boże, dopomóż!

Zgodnie z wolą papieża Imię Maryi czczono odtąd w niedzielę, w oktawie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

W 1911 roku św. Pius X przesunął termin obchodu święta na datę dzienną wiktorii wiedeńskiej, tj. 12 września. Podyktowane to było dążeniem papieża do podniesienia rangi niedzieli.
W nowym kalendarzu, opracowanym po Soborze Watykańskim II, święto Imienia Maryi zostało nieomal całkowicie zniesione. Pozostawiono je jedynie w Mszale rzymskim dla diecezji polskich, ale z obniżoną rangą – wspomnienia dowolnego. Jedynie na terenie sanktuarium w Piekarach Śląskich celebruje się je jako Uroczystość Matki Bożej Piekarskiej.

Prawdziwy czciciel Niepokalanej powinien wiedzieć, jakie jest znaczenie imienia Maryja. Przypomnijmy zatem, że w języku hebrajskim brzmiało ono Miriam lub Mariam, co tłumaczy się: piękna, wspaniała, olśniewająca. Imię Bogarodzicy można także wywieść z języka egipskiego. W tym przypadku brzmi ono Myryam, a składa się z dwóch słów: Myr – umiłowana, oraz Ya lub Yam – skrótu od Yahwe. Zatem imię Maryja oznacza umiłowaną przez Boga.

AK

Spis treści:
UWAGA!
Przymierze z Maryją
WYSYŁAMY
BEZPŁATNIE!