Strony Maryjne
 
Matka Boża Swarzewska - Królowa Polskiego Morza

Kult Matki Bożej ze Swarzewa, niewielkiego miasteczka, położonego 4 km na południe od Władysławowa - sięga czasów jeszcze przed reformacją. Pielgrzymujący do swej Matki rybacy z całych Kaszub nazwali ją Gwiazdą Morza. Od 1937 roku, tj. od koronacji, Swarzewska Pani nosi tytuł Królowej Polskiego Morza.

Figura Matki Bożej stała początkowo przy miejscowej studzience. A ponieważ wtedy w Swarzewie nie było kościoła, więc rybacy wybudowali kaplicę, w której Najświętsza Panienka znalazła schronienie. W drugiej połowie XVI wieku w okresie szalejącej reformacji, Kaszubi przenieśli cudowną figurę do kościoła na Hel. Myśleli, że tam będzie bezpieczniejsza. Niestety, około 1580 r. protestanci postanowili usunąć ze świątyni wszystkie obrazy. Nie oszczędzili przy tym również Gwiazdy Morza, której figurę wrzucili do Zatoki Puckiej. Jednak Bóg sprawił, że figurka nie tylko nie zatonęła, ale jeszcze tego samego dnia dzięki sprzyjającym falom wróciła do Swarzewa. Uradowani mieszkańcy wsi natychmiast przenieśli ją do wybudowanego niedawno kościoła.

Królowa Polskiego Morza słynie cudami. Mówią o tym liczne dokumenty i wota. Tutaj przez wieki Matka Najświętsza, patrząca na swój lud z łagodnym uśmiechem, wypraszała dla niego u Swego Syna wiele łask. Pomagała Kaszubom w trudnych czasach wytrwać w wierze katolickiej.

Wierni nadal składają tu liczne dary wotywne, prosząc jednocześnie swoją Panią słowami pięknej modlitwy:
Matko Boska Swarzewska Królowo Polskiego Morza, Maryjo Matko Zbawiciela, jak latarnia morska pośród ciemności i burzy wskazujesz nam zawsze właściwy kierunek drogi do Jezusa. Powierzamy Ci wszystkich ludzi morza. Marynarzom daj szczęśliwe rejsy, a rybakom obfite połowy. Strzeż ich nie tylko na morzu, ale i w bogatych portach. Obroń nas wszystkich przed sztormową falą niszczącej demoralizacji. Gwiazdo Morza, oddajemy się Tobie! Prowadź nas, abyśmy nie zatonęli w złudnej toni materializmu, ale szukali zawsze najcenniejszego skarbu, którym jest Twój Syn, nasz Bóg i Pan, Jezus Chrystus. Amen.

BB