Strony Maryjne
 
Matka Boża Sianowska - Królowa Kaszub
Sianowo – niewielka wioska na Kaszubach, 12 kilometrów na północny-zachód od Kartuz. W tym uroczym zakątku Polski odbiera cześć Matka Boża Sianowska – Królowa Kaszub. Obecna charakterystyczna sianowska świątynia zbudowana z muru pruskiego pochodzi z 1816 roku, jednak Maryja otacza tutaj swą opieką pobożny lud kaszubski od średniowiecza.

Figurę wykonał w połowie XV wieku w drewnie lipowym nieznany artysta. Wysoka na prawie pół metra rzeźba przedstawia siedzącą Maryję w pięknej złocistej szacie. W prawej ręce Madonna dzierży pozłacane berło, a na lewej trzyma przepasane złotą opaską Dzieciątko Jezus, które stoi na kolanach Matki. W lewej rączce mały Jezus trzyma pozłacane jabłko królewskie, a prawą dłoń unosi do błogosławieństwa. Wyraz twarzy obu postaci jest pełen dobroci i miłości. Na szacie Maryi widoczne jest Jej Niepokalane Serce. Dzieło to jest zaliczane do tzw. miękkiego gotyku, który pojawił się na Pomorzu na przełomie XIV i XV stulecia. Jego geneza związana jest z tradycją dworskiej kultury francusko-burgundzko-angielskiej. Realizm miesza się tutaj z niezwykłą delikatnością i subtelnością przedstawianych postaci.

Według legendy figurę znalazła para narzeczonych w pobliskim krzaku paproci przy pobliskim jeziorze około 1450 roku. Następnie umieszczono ją w niewielkiej kapliczce, gdzie zasłynęła łaskami i cudami. Gdy trzydzieści lat później z pożaru wybudowanego tutaj kościoła ocalała jedynie figura, uznano to za wydarzenie cudowne, a ówczesny biskup włocławski Jakub, któremu podlegały te ziemie, wydał w 1480 roku dokument, w którym udzielił szczególnego odpustu za odbycie pielgrzymki do Matki Bożej Sianowskiej. Dokumenty wskazują na stały wzrost kultu i wspominają o licznych wotach dziękczynnych składanych w sianowskim sanktuarium.

Zgodnie z tradycją Królowa Kaszub była otoczona szczególną czcią przez młodych, którzy polecali się Jej opiece przed zawarciem związku małżeńskiego. Na Jej cześć ułożono wiele pieśni, z których jedna – Kaszëbskô Królewô śpiewana jest codziennie podczas pieszej pielgrzymki Kaszubów z Helu na Jasną Górę.

W dniu 4 września 1966 roku biskup chełmiński Kazimierz Kowalski w ramach obchodów milenijnych dokonał koronacji cudownej figury. W uroczystościach wzięło udział ponad 20 tysięcy wiernych.

BB

Dziękuję Państwu Teresie i Kazimierzowi Stenclom za inspirację i materiały dotyczące sanktuarium Królowej Kaszub.
Autor