Rodzina
 
Współczesna muzyka a obyczaje młodzieży
Agnieszka Stelmach

Jest taka historia opowiadająca o tym, jak św. Franciszek Solano nawracał Indian w Ameryce Południowej. Pieszo przemierzył Panamę, Kolumbię, Paragwaj, Boliwię i Argentynę. W regionie Tucumán przeżył mrożącą krew w żyłach przygodę. Idąc przez gęsty las został zauważony przez Indianina, który natychmiast udał się za nim, by go zabić. Tak zwykle postępowali Indianie w tego typu przypadkach...

Gdy święty franciszkanin napotkał strumień, zatrzymał się, przyklęknął, uczynił znak krzyża i zaczął pić wodę. Następnie usiadł obok, by nabrać siły. A gdy tak siedział, nie mógł oprzeć się urokowi pięknego śpiewu ptaków i szumu potoku. Jako że był uzdolniony muzycznie, wszystkie te dźwięki zaczął naśladować, grając na skrzypcach. Po chwili świsnęła koło jego głowy strzała, zapowiadająca rychłą śmierć. Mimo to Franciszek nie przerwał grania, a zaintrygowany tym brzmieniem Indianin – jak się później okazało wódz pewnego plemienia – wyszedł z ukrycia. Zbliżył się do nieznajomego i parę chwil później zaprowadził go do swojego obozowiska. Święty spędził tam 13 lat pracując i nauczając, pozyskując dusze dla Boga. Zmarł ze śpiewem na ustach oddając cześć Bogu przez Credo i Magnificat.

Muzyka jest źródłem silnych przeżyć emocjonalnych

Niezwykle mocno działa na wyobraźnię. Odpowiednio skomponowana może wprowadzić w stan równowagi i harmonii, korzystnie wpływając na osobowość, postawy i emocje. Może uspokajać.

Uspokajający wpływ muzyki jest wykorzystywany w tzw. muzykoterapii. Przeprowadzono badania, które dowiodły, że po 10 minutach słuchania u większości osób zmęczenie mija, praca serca i oddech stają się wolniejsze. Muzykoterapia usuwa zmęczenie, ale gasi też negatywne emocje – złość, niechęć i agresję. Pomaga w pracy, bo ułatwia koncentrację, zwiększa kreatywność, pobudza do samodzielności itp.

Udowodniono również, że muzyka może zmieniać stan aktywności systemu nerwowego, wywoływać określone zmiany w czynności całego organizmu, może zmieniać napięcie mięśni, wspomagać przemianę materii, zmieniać szybkość krążenia krwi, obniżać próg wrażliwości zmysłów, przyspieszać puls itp. Muzyka potrafi mobilizować do podjęcia określonych działań.

1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 /